8 Wisconsin broadcasters win 22 Midwest Emmys

From middlewick on Morguefile

Eight Wisconsin broadcasters won 22 awards last weekend from the Chicago/Midwest Chapter of the National Academy of Television Arts and Sciences.

The following awards were handed out Saturday in Chicago:

Outstanding Achievement for News Programming – Evening Newscast: Smaller Markets (51+)
WISC, Madison: Historic Flooding in Southern Wisconsin
Stephanie Fryer, Producer; Sierra Linton, Director; Gary Cannalte, Erik Franke, Anchors; Keely Arthur, Adam Duxter, Rose Schmidt, Reporters; Leah Linscheid, Kobe MacDonald, Editors

Outstanding Achievement for News Programming – Newscast: Smaller Markets (51+)
WGBA, Green Bay: Winter Storm
Brooke Hafs, Anchor; Michael Fish, Gino Recchia, Meteorologists; Emily Beier, Reporter; Eric O’Neil, Director; Elyse Maccabee, Alice Reid, Producers; Matt Kohls, Kyle Spoelstra, Photographers; Ben Anderson, Editor; Stacy Engebretson, Executive Producer; Jonathan Gneiser, Assignment Desk Editor; Tyler Wood, Editor

Outstanding Achievement for News Specialty Report/Series – Arts/Culture/ Entertainment
WITI, Milwaukee: Things That Go Ding
Carl Deffenbaugh, Reporter; Andrew Konkle, LeeAnn Watson, Producers

Outstanding Achievement for News Specialty Report/Series – Environment
WITI, Milwaukee: The Last Straw
Ted Perry, Reporter; Andrew Konkle, Sara Smith, Producers

Outstanding Achievement for News Specialty Report/Series – Health/Science
WITI, Milwaukee: Bedside Baritone
Ted Perry, Reporter; Andrew Konkle, Sara Smith, Producers

Outstanding Achievement for News Specialty Report/Series – Human Interest
WMTV, Madison: Making A Difference
Curt Lenz, Jeremy Nichols, Producers; Tim Elliott, John Stofflet, Reporters

Outstanding Achievement for News Specialty Report/Series – Military
WITI, Milwaukee: Feast Of Crispian
Carl Deffenbaugh, Reporter; Andrew Konkle, Sara Smith, LeeAnn Watson, Producers

Outstanding Achievement for News Specialty Report/Series – Sports (Award to the Reporter/Producer)
WITI, Milwaukee: Godzilla Power
Brandon Cruz, Carl Deffenbaugh, Reporters; Aaron Frye, Samuel Gaudet, Anna Hull, Jonathan McWalter, Producers

Outstanding Achievement for News Specialty Report/Series – Weather
WITI, Milwaukee: Storm Chasing
Rachael Kaye, Reporter; LeeAnn Watson, Kale Zimny, Producers

Outstanding Achievement for Documentary Programs – Cultural
PBS Wisconsin: Hip Hop U: The First Wave Scholars
Trevor Keller, Ryan Ward, Producers; Christine Sloan-Miller, Executive Producer

Outstanding Achievement for Informational/Instructional Programming – Program/Special/Series/Feature/Segment
WITI, Milwaukee: Contact 6
Jenna Sachs, Reporter; Stephen Davis, Aaron Frye, Jerry Imig, David McAlister, Dave Michuda, Podkayne Miller, Tim Primeau, Varyl Seiber, LeeAnn Watson, Producers

Outstanding Achievement for Interview/Discussion Programming – Program/Special/Series/ Segment
WISN, Milwaukee: Project Community: Split State
Benjamin Hart, Renee Raffaelli, Executive Producers; Derrick Rose, Host; Sean Downs, Jason Hunter, Producers

Outstanding Achievement for Magazine Programming – Program/Special/ Series
PBS Wisconsin: Wisconsin Life #608 – “Go with the Flow”
Kelly Saran, Series Producer; Trevor Keller, Zac Schultz, Segment Producers; Christine Sloan-Miller, Executive Producer

Outstanding Achievement for Magazine Programming – Segment
PBS Wisconsin: Coffin Artist
Joel Waldinger, Producer; Christine Sloan-Miller, Executive Producer

Outstanding Achievement for Public/Current/Community Affairs Programming – Program/Special
Milwaukee PBS: 10thirtysix: A Hope for Tomorrow
Maryann Lazarski, Executive Producer/Segment Producer; Scottie Lee Meyers, Co-Producer; Erica Drehfal, Darin Malkowski, Associate Producers; Portia Young, Host; Raul Galvan, Bohdan Zachary, Executive Producers

Outstanding Achievement for Children/Youth/Teen Programming – Program/Special/Series
Milwaukee PBS: Kids in Crisis: You’re Not Alone
Maryann Lazarski, Scottie Lee Meyers, Producers; Rory Linnane, Co-Producer; Brian Ewig, Gail G. Grzybowski, Darin Malkowski, Chris Michalski, Justin Migliano, Bill Schulz, Associate Producers; James Fitzhenry, Raul Galvan, Bohdan Zachary, Executive Producers

Outstanding Achievement for Interactivity
WTMJ, Milwaukee: Project Drive Sober: Comprehensive Multimedia Journalism That’s Saving Lives
Nicole Buckley, Executive Producer; Shannon Sims, Anchor; Rachael Glaszcz, Producer; Paul Marble, Tamott Wolverton, Photographers; James Kust, Digital Director; Marty Hobe, Digital Producer

Outstanding Crafts Achievement for On-Camera Talent – Program Host/Moderator
Milwaukee PBS: John McGivern – Around the Corner with John McGivern

Outstanding Crafts Achievement for On-Camera Talent – Weather Anchor
WGBA, Green Bay: Cameron Moreland – Composite

Outstanding Crafts Achievement for On-Camera Talent – Investigative Reporter
WITI, Milwaukee: Amanda St. Hilaire – Composite

Outstanding Crafts Achievement Off-Air: Editor – News
WITI, Milwaukee: Andrew Konkle – Composite

Outstanding Crafts Achievement Off-Air: Editor – Program (Non-News)
PBS Wisconsin: Ryan Ward – Hip-Hop U: The First Wave Scholars

The full list of winners can be found here.